Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co byste MĚLI vědět - žloutenka typu A

1. 10. 2008

Co byste měli vědět - žloutenka typu A

 Dne 29.9. mne propustili z hospitalizace na infekčním odděleni Fakultní nemocnice v Motole, diagnóza akutní hepatitida A, zvaná lidově nemoc špinavých rukou. Tento "zážitek" mne dohnal k napsání tohoto článku, jímž chci apelovat na všechny, kdo se zcela mylně domnívají, že se jich tato nemoc netýká. Jakkoliv mohu uznávat žertovné pořekadlo, že chlapi jsou obecně čuňata, hygienu jsem vždy dodržoval celkem striktně - myl jsem si ruce po příchodu z venku, před každým jídlem, po každé návštěvě toalety, zkrátka základní hygienické návyky, jež by měly být vlastní každému přemýšlejícímu tvoru. To vše bohužel automaticky neznamená, že nemůžete dostat nemoc špinavých rukou.
 

Prevence

 Za prvé je třeba si uvědomit, jaká jsou rizika a riziková místa. Tato nemoc se šíří zpravidla výkaly, tedy jejich zbytky na rukou (neviditelnými,za nehty), které se pak dostanou do hromadné dopravy, supermarketů a dalších veřejně přístupných míst. V mhd je modelovým příkladem držení se tyče a pak stejnou rukou dotek s obličejem (sliznicí), bezděky se podrbete na nose a je to. V supermarketech zas stačí, aby si taková nečistá osoba prohlédla ovoce ve volné nabídce a pak jej vrátila zpět. Příkladů by bylo možno nalézt jistě mnoho.
 Nejjednodušší prevencí je potom samozřejmě očkování.
 

Příznaky

 Doby, kdy se nemoc může projevit je v rozmezí 15 až 50 dnů od nakažení a projevuje se zpravidla horečkami, nechutenstvím, zvracením a žloutnutím očí a kůže. Nakažlivý je člověk přibližně 2 týdny před projevením se prvních příznaků nemoci a zřejmě i v prvních dnech propuknutí nemoci. Potom se nemoc stane neaktivní a člověk již dále není nakažlivý. V západních státech se již postupně upustilo od hospitalizace a onemocnění se řeší domácí izolací, zatímco v ČR dosud nebyla stará právní úprava novelizována, takže pobyt na infekčním oddělení trvá průměrně týden až dva týdny v závislosti na síle onemocnění.
 

Následky a rekonvalescence

 Následky nemusí mít postižená osoba žádné, pokud bude dodržovat pravidla rekonvalescence, a to v závislosti na postižení organismu půl roku až dva roky žádný alkohol (působí jako jed na játra postižená žloutenkou), dieta spočívající v minimalizaci (tzn. žádné) smažených pokrmů (přepalované tuky), obecně tučných (mastných) pokrmů, kořeněných pokrmů a žádná fyzická námaha - tedy sport, těžká práce, nošení těžkých věcí atp.
 

Proto na vás apeluji, abyste na sebe dávali pozor a tato nemoc vám zbytečně nemusela zkazit minimálně půl roku vašeho života.

 S pozdravem, váš OP

Přejato z www.virova-hepatitida.cz

Hepatitida A

Hepatitida A se označuje jako infekční žloutenka nebo "nemoc špinavých rukou". Odpovídá za ni virus hepatitidy A (HAV).

HAV vniká do těla nejčastěji ústy. Infikovaná osoba vylučuje viry stolicí. K šíření virové hepatitidy A významnou měrou přispívá nedostatečná osobní hygiena. Hepatitidy typu A se nejčastěji přenášejí:

 • znečištěnou stravou
 • špinavýma rukama

Onemocnění častěji poskytuje příslušníky tzv. rizikových skupin. K nim patří:

 • děti předškolního a školního věku
 • mladí dospělí do 35 let
 • cestovatelé

Ve zvýšeném riziku nákazy virem hepatitidy typu A jsou také někteří lidé při výkonu svého povolání:

 • zdravotníci
 • vychovatelé a učitelé
 • vojáci
 • policisté
 • celníci
 • pracovníci soudů a vězeňské služby
 • letecký personál
 • průvodci cestovních kanceláří
 • řidiči dálkové dopravy
 • pracovníci s odpady

Jak probíhá

Onemocnění probíhá obvykle akutně. To znamená, že náhle začne, ale také většinou úspěšně zcela odezní. Akutní zánět jater se často jeví jako běžná chřipka. Můžete trpět:

 • zvýšenou teplotou
 • bolestmi svalů
 • bolestmi kloubů
 • nevolností
 • zvracením
 • nechutenstvím

První příznaky onemocnění se objevují obvykle po 15 až 50 dnech od průniku viru do organismu. U některých nemocných se objeví charakteristické žluté zbarvení kůže a očního bělma – žloutenka.

Diagnózu stanoví lékař na základě celkového vyšetření a krevních testů. Na poruchu funkce jater upozorní zvýšení koncentrace jaterních enzymů.

Jak se léčí

Léčba hepatitidy typu A je pouze podpůrná. To znamená, že nebojuje přímo proti příčině onemocnění. Snaží se vytvořit takové podmínky, aby mohl organismus úspěšně bojovat s viry. Doporučuje se klid na lůžku a mírnění obtíží (teploty, bolesti hlavy, zvracení). Dnes se již nemusíte obávat drastických jaterních diet používaných v minulosti. V případě, že se budete řídit zásadami zdravé výživy, můžete jíst skoro všechno, na co máte chuť. O vhodnosti potravin, u kterých si nejste jisti, se poraďte se svým lékařem. Ten Vám také může předepsat léky chránící jaterní buňky a podporující jejich obnovu (hepatoprotektiva) a vitaminy.

Jak se jí vyhnout

V některých případech nelze přenosu HAV předejít ani dodržováním základů osobní hygieny. Infekce často potrápí cestovatele do teplých krajů. K nákaze nejčastěji dochází infikovanými potravinami, z kostek ledu v nápojích připravených z infikované vody, z nedostatečně tepelně zpracovaných ryb nebo mořských živočichů Naštěstí existuje možnost aktivní obrany. Hepatitidě typu A můžete účinně předejít očkováním. O předpis a podání vakcíny požádejte svého praktického lékaře.