HISTORIE KARATE
CHARAKTERISTIKA KARATE
Karate znamená " holé ruce " , tedy bojové umění beze zbraně. Karate obohacuje sebeobranu o moderní prvky a je známé po celém světě.Je výborným prostředkem pro získání zdatnosti celého těla. Pomáhá rozvíjet duševní schopnosti ve spojení s vysokým stupněm koncentrace.Karate je také sportovní disciplína, která má svá mezinárodní pravidla.
V nejstarších dobách člověk musel neustále bojovat o holý život - se zvířaty či s nepřítelem! Příčiny, které dnes nutí člověka bránit se, mají jiný původ, ale cíl zůstává v podstatě stejný: ochrana vlastního života či majetku (nutná sebeobrana) a nebo obrana bližního (nutná pomoc), ohroženého útoky asociálních živlů.
Karate vychází ze sebeobranného systému Okinawa -Te. Tento se vyvíjel z čínského sebeobranného systému Chuan-Fa ( Kung-Fu). Vývoj systému Chuan-Fa se zachoval jen v ústním podání. Podle něho slavný indický mnich Daruma-Taishi (Bodhidaruma),považovaný za jednoho ze zakladatelů Zen-Budhismu, putoval v době dynastie Ling (r.480 n.l.) po Číně, aby seznámil mnichy této krajiny s budhistickým učením. Na královském dvoře v Pekingu jeho učení nerozuměli, proto
se usadil v klášteře Shaolin- szu ( Shorin-ji), kde strávil mnoho času vyučováním mnichů. Učení vyžadovalo mimořádnou disciplínu. Zavedl i tělesné cvičení, aby nejvytrvalejší žáky posílil i fyzicky. Toto učení, nazývané I-chinching (Ekkin-kyo) mělo sebeobranný charakter. Protože mniši nesměli nosit a používat zbraně, tak to pro ně bylo velmi vhodné a při napadení tuláky si lehko poradili. Systém se dále zdokonaloval, stal se podobně jako Shaolin-szu (zápas pěstí) základem Chuan-Fa. Toto umění se přeneslo na ostrov Okinawa, kde dosáhlo nevídané dokonalosti. Domorodci toto umění utajovali 250 let a dědilo se z otce na syna. Reformátor tehdejšího systému Okinawa-Te, zakladatel dnešního Shotokan – karate Gishin Funakoshi se narodil r. 1869 v městečku Shurin v Okinawě. Trénoval už od 11 let pod dohledem největších mistrů. Roku 1911 předvedl toto cvičení v Japonsku a přejmenoval ho na karate( holá ruka). Roku 1936 založil Shotokan-Dojo v Tokiu. Bylo to první karate Dojo v Japonsku.
Někteří žáci G. Funakoshiho rozvíjeli toto umění podle svých zkušeností a pojmenovali je svými jmeny,Wado-ryu ( Hironori Otsuka 1892-1982), Goju-ryu (Chojun Miyagi 1888-1953), Shito -ryu ( Kenwa Mabuni 1893-1957). Funakoshi vypracoval v roce 1951 první pravidla pro volný boj ( Jiyu-kumite). Až do té doby se používal jen jeden způsob tréninku -Kata trénink(stínový boj). Mistr Gichin Funakoshi zemřel v dubnu roku 1957. Svět však na něho nezapomněl. Jeho karate má na celém světě milióny stoupenců, kteří zachovávají jeho památku!
STYL KARATE WADO RYUje školou mírové cesty. V překladu totiž wado znamená cesta pokoje či harmonie. Zakladatelem wado ryu byl sensei Hironori Otsuka, který žil v letech 1892-1982.Otsuka od svých šesti let studoval šinto-yošin ryu džu džutsu (shinto-yoshin ryu ju jitsu). Otsukovým učitelem ju jitsu byl mistr Tatsusaburo Nakayama, který mu v jeho 29 letech udělil titul menkyo keiden - učitel bojových
umění. V roce 1922 se Otsuka setkává s Gichinem Funakoshim a stává se jeho žákem, aby studoval okinawské karate. V roce 1924 se stal prvním Japoncem, který získal černý pás v karate.Citlivým skloubením karate s ju jitsu Otsuka vytvořil nový styl wado ryu karate-do. Za datum vzniku tohoto stylu je považován rok 1934.